הדבר הזה שאני לא מבין בקשר לצמחונים

צילום: באדיבות כלבוטק

צילום: באדיבות כלבוטק

הנה טיעון שאני אוהב להשמיע לכל אחד שמספר לי שהוא הפסיק לאכול בשר: ברכותי, בזה הרגע תרמת להחמרת מצבן של החיות שאתה כבר לא אוכל. הנה למה, אני נוהג להוסיף כשננעצות בי עיני הלא־נוגע־בעגל: מוסכם על כבודו שירידה בביקוש מובילה לירידה במחיר?

מוסכם.

ומוסכם שירידה במחיר מובילה את היצרן לחפש איך להפחית את עלויות הייצור?

נו, נניח שמוסכם.

אז הנה, הרגע הכרחת את זוגלובקי כל העולם להפוך את תהליך הייצור שלהם לזול יותר. מה אתה חושב שזה יעשה לתנאי המחייה של החיות?

הטיעון הזה מחורר למדי, אבל אני אוהב אותו כי עוד לא פגשתי צמחוני שזה לא גורם לו לפחות למצמץ, ואין כיף גדול יותר מלגרום למישהו שניצב כמה מדרגות מוסריות מעליך למצמץ. אבל יש לי פה כותרת של פוסט להצדיק, והקטע הפסאודו־כלכלי הזה הוא בפירוש לא הדבר שאני לא מבין בקשר לצמחונים. בפרפראזה על דברי החוכמה של א' איינשטיין, מה שאני לא מבין זה איך הצמחוני הקטן שלי קם בבוקר.

אוקיי, אני מניח שזה יוצא מעט סתום כשמציגים את ככה. הנה, אם כן, המהלך הלוגי: צמחוני משיקולי מוסר הוא אדם שהציץ אל מאחורי הקלעים, ראה מה הולך שם ונשבע שהוא בהצגה הזאת לא משתתף. זה סנטימנט יפהפה, כמעט תמצית האנושיות, אלא שהוא לא יכול להתקיים בלי הקונץ של הסרת המסך. בלי להישיר מבט אל מציאות שכל אדם בר־דעת מודע לה, אבל עושה את מה שכל אדם בר־דעת עושה עם מציאות שלא נוח להישיר אליה מבט: מדחיק אותה לאיפה שהשמש אינה זורחת. ומה שאני לא מבין בקשר לצמחונים זה איך יש להם ביצים — אוקיי טבעוניים, שיהיה זיתים או משהו — להפסיק להדחיק.

תעשיית הבשר היא לא העניין, לא של ההדחקה שאני מדבר עליה וגם לא של הפוסט הזה. העניין הוא שמאחורי כל תעשייה שאני מכיר, מאחורי השיטה הכלכלית הקיימת — לעזאזל, מאחורי כל צעד ושעל בבניין הציוויליזציה המערבית — קיים ניצול. קיימת תאוות בצע. קיימים פשעים נגד האנושות, נגד הטבע, נגד מיעוטים, נגד חסרי ישע, נגד המצפון החברתי ונגד השכל הישר. ומה שאני לא מבין בקשר לצמחונים זה איך הם קמים לעוד בוקר בעולם שהיה להם האומץ להציץ לו מתחת למכסה.

אני מדחיק הכל. מדחיק את סבלם של בעלי החיים ואת העסקתם של ילדים בסווט־שופס, את הפועלים שמתאבדים בקו הייצור של הגאדג'ט המגניב הזה ואת הזקנים שתקועים 50 קילומטר מכאן במחסומים, את מה שתעשיית הסרטים עושה לדימוי הגוף של נשים ואת השכר שמרוויח הבחור המוזר להלחיץ שמנקה לי את המשרד. אני מדחיק כי יש לי הרגשה יותר ממבוססת שאם אפסיק, ולו לרגע, באמת שלא אוכל יותר לצאת מהמיטה.

ב"אמריקן ביוטי", שאני כנראה מצטט לעתים הרבה יותר מדי קרובות, יש מונולוג מטורלל על אי היכולת להכיל את יופיו של העולם. אתם בטח זוכרים, ההוא שנישא ברקע של שקית הניילון המעופפת הזאת והטראק הנפלא הזה של תומס ניומן.

זה אחד הקטעים האהובים עלי בסרט שאני אוהב פחות או יותר את כל הקטעים בו, אבל כשצפיתי בו בפעם הראשונה לקחתי אותו פֶייס־ואליו: אוקיי, יש כאן בחור עם נפש של משורר שכל היופי הזה מאיים לפוצץ לו את הלב. אני לא זוכר באיזו צפייה נפל לי האסימון ותפסתי שזה בדיוק להפך. שזה לא יופי שלא ניתן להכיל אותו, אלא שלא ניתן להתמודד עם קיומו של יופי על רקע של כל כך הרבה כיעור.

לקום בבוקר אחרי שהפסקת להדחיק, ולו לרגע, פירושו לקחת את הריזיקה שהג'יני לעולם לא ישוב לתוך הבקבוק. שתדווש ברחוב המסגר ולא תוכל עוד להביט דרך האריתראי הזה שמדינת ישראל מעדיפה שהוא ישדוד מאשר יעבוד, שתקרא בפייסבוק איזה פוסט על השכר החציוני ולא תוכל עוד לשים באיזו מגירה את השאלה איך חיים מ־6,000 שקל בחודש, שתשלח את הילדה לבית הספר ולא תוכל עוד להמשיך לנשום את העובדה שלהיות ילד שמח ושבע זה להיות חלק ממיעוט.

אז זהו, זה מה שאני לא מבין בקשר לצמחונים. וגם מעצבן אותי שהם ניצבים כמה מדרגות מוסריות מעלי, אבל זה לא קשור עכשיו.

24 תגובות ל-“הדבר הזה שאני לא מבין בקשר לצמחונים

 1. טבעונית מאושרת

  יש לצערנו הרבה עוולות בעולם הזה, כפי שציינת. אבל לגבי הניצול, השיעבוד והשחיטה של בעלי החיים יש לי באופן אישי יכולת להשפיע (בניגוד לשאר התחומים למשל). ומסתבר שזה אפילו די קל, וטעים, וזול. וכן, גם תואם את תפיסת עולמי הגורסת שלא לפגוע ביצורים אחרים (אם בא לך תקרא לזה אידאולוגיה או מוסר). ובנוגע לפן הכלכלי-יש עוד כלל בכלכלה, חברה שמפסידה כסף בסופו של דבר נסגרת 🙂

 2. יש לי בעיה עם החלק הזה:

  "ומוסכם שירידה במחיר מובילה את היצרן לחפש איך להפחית את עלויות הייצור? נו, נניח שמוסכם."

  למה שזה יהיה מוסכם? אני חושב שבכל מקרה היצרנים יחפשו דרכים להפחית את עלויות הייצור למינימום, כי בכל מקרה זה עוזר להם להיות רווחיים יותר. חרם על זוגלובק לא יוביל לכך שהם יהיו יותר לחוצים כלכלית להפחית את ההשקעה ברווחת בעלי-החיים, מכיוון שגם כך הם לא משקיעים כלום בתחום, ולעולם לא יתאמצו לתת לבעלי-החיים תנאים טובים יותר, אם שיפור התנאים הזה אומר עלייה בעלויות הייצור.

 3. תנאי המיחייה של בע"ח במשק מתועש הם כבר בתחתית, יצרני הבשר לא יחקו שירד ביקוש כדי להוזיל עלויות.
  ניסיון טוב, אבל הטענה שלך נגד טבעונות לא מחזיקה מיים

 4. לא שאנחנו מכירים ובדר"כ אינני נוהג לכתוב בבלוגים פרטיים, אבל השם נשמע מוכר, ואני מניח שאתה תומר קמרלינג מבלייזר, ולא שזה משנה כי מישהו אמר לי "לך תראה עוד פוסט נגד הצמחונים" – אז באתי, קראתי ולהלן תגובתי:
  הקונספציה עליה אתה מתבסס שבה ירידה בביקוש תגרום לירידה במחיר – מוטעית מיסודה. זה אולי נכון בשיעורי מבוא לכלכלה פרק א' אבל בשטח ברגע שיש ירידה בביקוש – יש ירידה בהיצע. במילים אחרות, אם בעוד כשנה מדינת ישראל תספור עוד 100,000 צמחונים, אז גם יימכרו פחות חיות שחוטות, כלומר פחות חיות נשחטו, כלומר פחות חיות הובאו לעולם. כשאין ביקוש – פשוט לא מייצרים. לא מייצרים – לא שוחטים. והנה פחות סבל בא לעולם.

  עכשיו, בוא נדבר על ניצול. נכון – כמעט בכל תחום שאנחנו ניגע יש ניצול, יש עבדות במזרח אסיה, יש עבדות באפריקה, בדרום אמריקה וגם עבדות של בעלי חיים. בטוח יש עוד דוגמאות אבל הפואנטה הובנה. ונשאלת השאלה, האם העובדה שלא ניתן לסיים באבחה אחת את כל העוולות בעולם, יוצא שלא צריך להתחיל מאיפשהו ? ואם הוחלט שצריך להתחיל מאיפשהו זה חייב להיות בהקשר של בני אדם ? כי אם התשובה שלך היא ש"בוא קודם נסיים עם העבדות של בני האדם ואחרי זה נחשוב על בעלי החיים", אומר לך בקליפת אגוז כי לבעלי החיים אין לובי ואין מי שידבר בשמם. הם הזן הכי אומלל שיש. אף אחד לא שואל אותם אם הם רוצים להיות מנוצלים. הם משועבדים מיומם הראשון ונשחטים הרבה לפני שמיצו את תוחלת חייהם. ואם כך הדבר, למה לתרום לזה כאדם שטוען שהוא מעונין להיות אדם מוסרי ? בוא נתחיל שם, בניצול בעלי החיים וכשנגמור איתו נעבור הלאה.

  אתה טוען שיש לך יכולת הדחקה פנטסטית. זו לא תכונה חיובית בכלל. כי לעטות על עצמך שכבות על שכבות זה גם אומר שכשתראה אדם שנופל לא תגיש לו עזרה כי כושר ההדחקה שלך הוא מושלם. וכשתראה בטלויזיה פיגוע או ילד בוכה זה כבר לא יעשה לך כלום כי אתה אחלה דחקן שבעולם. ומה טוב בזה ?

  צמחונים וטבעונים הבינו שחיי בעלי חיים אינם הפקר ולא מעוניינים לתרום לתעשיה הנצלנית, המנוכרת והמחרידה הזו. הם גם לא יודעים להדחיק את הזוועות. ואתה טוען שזה חסרון ? אז שתהיה לי בריא.

  דניאל. טבעוני.
  ד"ש לשאשו ולכל החבר'ה מבלייזר.

 5. דמגוגיה לחלוטין,אתה מנסה להסביר שעוולה אחת מתירה את כל עוולות העולם כולו? יפה שאתה מצליח להדחיק טת הכל ומשווה העסקת בני אדם( העסקה מרצון ולא שיעבוד) לשיעבוד והרג בעלי חיים למען גרגרנות האדם. בכל הסדנאות ובכל מקומות האלה שפועלים לדבריך מנוצלים לא הייתה להם שום אופציה טובה יותר,הם בחרו לעבוד בתת תנאים האלה כי האופציה הטובה יותר היא לרעוב או לגנוב או לעבוד בעבודה ריווחית פחות. אין קשר בין אדם שבוחר בעבודה מסויימת לבין מוות איטי שבעל חיים נידון אליו מיום היוולדו.

 6. ירידה בביקוש מורידה את המחיר רק בטווח הקצר, כאשר יש ירידה פתאומית בביקוש שיותרת פערים לעומת ההיצע. כאשר מדובר במגמה מתמשכת, הירידה בביקוש גורמת לירידה בהיצע, שזה אומר קודם כל פחות קורבנות. הירידה בהיקפי ה"ייצור" גורמת דווקא לעליית מחירים. זו הסיבה למשל שחלב סויה שייצורו זול בהרבה מחלב של בעלי חיים, עדיין יקר יותר.

  למרות שהפוסט נראה במבט ראשון כיציאה נגד הצמחונות, ניתן להרגיש שמדובר דווקא באדם שכן אכפת לו ואינו יודע כיצד להתמודד מול ים העוולות בעולמנו. ההדחקה המוצעת היא פתרון נפוץ, אבל אינו מקדם כלום.
  צריך להבדיל קודם כל בין עניינים של "עשה" ל"אל תעשה". בן אדם לא יכול לפעול כנגד כל העוולות בעולם והוא צריך לבחור למה להקדיש את זמנו. לעומת זאת, אין צורך בבחירה כאשר מדובר במנעות מגרימת עוול. זה לא בא על חשבון כלום.
  לכן, אפשר בהחלט גם לא לשלם על הרג והתעללות בבעלי חיים, גם לא לללכת להלחם ולהרוג חפים מפשע ברחבי העולם, גם לא להיות סוחר נשים, גם לא להפיק סרטים עם דימויים פוגעים וכו'.
  מכל אלה, הפגיעה בבעלי חיים היא הפגיעה שלה שותפים רוב בני האדם, לפחות בעולם המערבי. מי ששותף גם לפגיעות אחרות, טוב שימנע גם מהן. זה לא צריך לבוא אחד על חשבון השני. אפשר להמנע מהכל.
  היום, המנעות ממזון מהחי היא כבר מאד פשוטה, גם אם יש מאכלים שאתה רגיל אליהם וחושש מלהפסיד אותם, יש כמעט לכל דבר מקבילים מהצומח. בכל מקרה, זכור שלבעלי החיים זה הרבה יותר קשה.

 7. אסור לשכוח גם שכשאנשים עוברים לצמחונות/טבעונות, הם לא רק מפסיקים לצרוך מוצרים מהחי, אלא גם צורכים יותר מוצרים מהצומח, מה שמעלה את נתח השוק של מוצרים צמחיים וכך גם את התחרות שבהם, מה שגורם למגדלי בעלי החיים שצריכים להשקיע עשרות מונים יותר בגידול בעלי חיים ובשטח מרעה לעבור לחקלאות עם הוצאות קטנות ונתח שוק הולך וגדל.

 8. אהלן , אני טבעוני, גם אני לא יודע איך צמחונים קמים בבוקר, שהרי מה שהם יוצאים נגדו הם עדיין ממננים ואוכלים ותומכים בו, עדיין יש רצח אונס והתעללות בתעשיית הביצים והחלב, אותו דבר קורה שם, אותה סוגנות אותה התעללות אותם תעשיות והכל אותו דבר. התשובה לזה היא שהם לא מודעים מספיק ושזה תהליך, אך יש כאלו שכן ובכל זאת לוקים בהדחקה שאתה מדבר עליה.
  יופי עכשיו כשלשנינו יש משהו משותף בוא נתקדם.

  קראתי את התגובות ואני חושב שכל מה שהיה לי לכתוב כבר נכתב, אבל נקודה אחד קטנה הוסיף.

  אתה מסתובב בסופר? קונה במכולת? הולך לשוק? יפה, גם אני.
  שנינו קונים דברים, ברגע שאתה קונה יש לך אפשרות בחירה כי מאחורי הדף הזה והמטבעות אנחנו בעצם מצביעים במה אנחנו תומכים ומקדמים ומאשרים שיתקיים.
  כשאני קונה מוצרים צמחיים, משתדל שלא מעובד ומתועש, משתדל שזה מיוצר בארץ ומשתדל מחקלאים קטנים וחנויות קטנות כשיש אפשרות, (בלי יותר מדי מחשבה והתעסקות בעניין, כשהתמקתי באזור שאני גר בו ישבתי איזה יום וחשבתי מה יש בסביבה שלי מאיפה זה הגיע כמה עולה ומה הכי כדאי לקנות, השקעה אחת ומאז אני מתמיד בה כמה שאפשר, הגיוני? הגיוני).

  ככה אני חי.
  אני מודע לכל העוולות בעולם, אני מנסה שלא לתרום להם בעצמי, במקום להתלונן על כמה הכל חרא ולנשוך שפתיים ולחיות בבועה הורודה שלי, עושה לי טוב לדעת שאני מקדם שינוי שאני לא לוקח חלק (אפילו אם זה לא 100 אחוז) בדברים האלו שרע לי איתם עד כדי הדחקה.ושאני מקדם מודעות ומקדם שינוי. שאני לא עוד אחד שהיה שותף לכל פשעי האנושות חיי את חיי ולוקח הכל לקבר, אני לא יודע איך אפשר לחיות עם עצמנו בתודעה שאנחנו לוקחים חלק בעוולה סותמים את הפה לגבי זה ולא מדברים על זה בכלל.

  כשסבתא וסבא שלי חוו שואה והעולם שתק אמרנו לא עוד, העולם עדיין חווה המון שואות, כלפי האדם ובעלי החיים, אז אני לא יהיה מאלו שיעמדו בצד ויסתכלו, אני לא יהיה מאלו שלא עזרו לסבתא וסבא שלי. לא יהיה.

 9. אתה אומר שאתה לא מבין, אבל אתה כבר כמונו. גם עבורך יש עוולות שתהיה מוכן להישיר אליהן מבט ולנקוט בפעולה. איזשהן, איפשהו. אפילו אם מתחת את הקו ב"אני מזדהה עם העובדים השובתים במפעל וחתמתי על עצומה למענם" – גם אם זה נראה לך קו אדום מינימלי (והוא באמת כזה) זה לא משנה. המנגנון הוא אותו מנגנון. כל אדם בריא בנפשו עושה איזושהי התאמה כזו למערכת שלו, וכך שומר על עצמו מהצפה. אם אין שום אירוע בעולם שיעורר בך אמפתיה כלפי סבל הזולת אז אני מניחה שאתה פסיכופת, אבל לא במקרים האלה אנחנו עוסקים, נכון? כולנו ממפים את נקודות העיוורון שלנו בקפידה: את זה אני כבר מוכנה לראות, את זה עוד לא. או עדיין לא. ההבדל כאן ביני ובינך הוא כמותי ולא איכותי. הופכים לטבעונים כשיש יש נכונות לעשות התאמה מחדש של כל המערכת הזו ולראות את בעלי החיים. ואולי יום אחד זה יקרה גם לך. כי כאמור – אתה לא שונה ממני. היום קו העיוורון שלך עובר במקום שונה משלי, אבל זה גם יכול להשתנות בשנייה.

 10. העניין בטבעונות הוא שאפשר להסתכל על זה ב3 חלקים, החלק של בעלי החיים, החלק של הסביבה(אקלוגיה) והחלק הבריאותי.
  מה שיפה בטבעונות זה שאין צורך לחכות לאחרים ולפנות לשרים וכו', זה כל אחד עם עצמו השינוי מגיע מאיתנו, זה ההבדל בין מה שהולך בעולם בלי שאני יכול לעזור ולשנות לבין משהו שאני יכול להמנע ממנו ובכך להפחית את הסבל בעצמי.

  כש11 אלף בני אדם בארץ כל שנה מתים מסרטן ועוד מספרים הזויים שמתים מסוכרת וכו' וכו'… חלק גדול ונכבד בזה קשור בתזונה לקויה, הרי מזון מהחי במיוחד זה של היום המתועש והחולה גורם להמון בעיות בריאות וסתימת עורקים ומוציא את גוף האדם מאיזון טוטלי עם השנים שוחק אותו עוד ועוד, הרבה ממקרים אלו אפשר למנוע ואף לרפא כשזה כבר קיים.
  תחשוב כמה אנשים מתו בטרם עת בגלל בצע הכסף שאתה מדבר עליו.

  תחשוב איך העולם היחיד הבית של כולנו מצטמצם ממשאבים ומזדהם בקצב בלתי יתואר במיוחד ב250 שנה האחרונות, רוב הנזק הזה והבזבוז קשור לתעשייה מהחי.

  כשאדם עובר לטבעונות הוא אומר לא לכל זה נותן דוגמה לאנשים מקדם מודעות גם אם הוא לא אקטיביסיט אפילו.

  הבעיה של אנשים שהם מזלזלזים בעצמם וההשפעה שלהם, הם חושבים שהם קטנים מדי מליצור שינויים, תמיד זה "בחיים זה לא יקרה" "ככה העולם אין מה לעשות" מאז ומעולם גישה זו היא זאת שהשאירה את העולם במצב הנוראי הזה והשאאירה אותנו רחוק מאחור.

  האויב של העוולות האלו הוא לא רק מי שאשכרה גורם לעוולות האלו, אלא גם אדישות של מי שלא.
  יש בידנו הכח לשנות, לא אצל פולטיקאי כזה או אחר לא אצל טייקון ולא אצל המשיח.
  אנחנו.

  בהזדמנות זו אני ממליץ גם להחשף למה שנקרא "פרויקט ונוס" או בשם האחר שלו "כלכלה מבוססת משאבים", זהו פרויקט עולמי שמציעה פתרון ושינוי גלובלי לכל הדברים שציינת בפוסט למעלה.

  האתר הישראלי שנועד להנגיש ביתר קלות את המידע לציבור הישראלי:
  DiscoverVenus.com

  זה יעשה לך הרבה סדר, המון פתרונות והמון תקווה ותשוקה ושאיפה.

  מכל הלב.

 11. אתה פשוט צודק.
  אתמול הייתי ברפת בקיבוץ שבו אני גרה וראיתי המלטה. זה גרר אחריו דכאון עמוק של כמה שעות + רצון עז לשפוך קצת נפט על כל העולם ולהצית.
  תיארת את המצב בבהירות מעוררת השתאות ובכתיבה רגישה. נראה שכבר הצצת קצת מתחת למכסה המנוע בעצמך.
  עכשיו כל שנותר הוא לבחור – להיות באור או בחושך. להיות חלק מהערסים שנותנים מכות לחלש וצוחקים או… שלא.

 12. חשבתי שזה יהיה עוד פוסט אטום אנטי-טבעוני-כי-בשר-זה-טעים אבל זה לא. במקום זה הוצאת את הפוסט הכי מחמיא שלא-טבעוני אי פעם כתב על טבעונות\צימחונות.
  למה? כי בתכל"ס מה רשמת:
  "יש אנשים שלא אוכלים בשר ויש גם טבעונים. הם מסוגלים להסתכל לכיעור מהגדולים ביותר שהאנושות אי פעם המציאה ולהגיד שלהם נמאס. כשעושים את זה, פתאום מסוגלים לראות כל כיעור אפשרי אחר בעולם, כמו כל דבר בערך שמערכת קפיטאליסטית מושתת עליו. ומה הם עושים? הם בוחרים להם פינה אחת בכיעור הזה, ועובדים עליה חזק כדי שלפחות היא תשתנה. אה, והם גם עליונים עלי מוסרית"
  אז, וואללה אחי, תודה!
  אבל בוא אאיר קצת את עיניך – מה שיש לך בגולגולת זה לא כל זבל אפשרי שחברת יחצנות ופירסום שופכת לך לשם. אם הם אומרים לך לבחור מוצר X במקום מוצר Y בסופרמארקט, אתה עדיין יכול להגיד להם "לא!" גם אם זה נדמה לך שעשית את הדבר הכי קטן והכי טפשי – אתה עדיין יכול להגיד לא, ולבחור מה שבא לך, מה שטוב לך, ולעצב את עולמך מחדש בהתאם למה שאתה רוצה. גם אם זה אומר לא לקחת חלק בתעשייה שתוארה כבר יפה מאוד על ידי המגיבים לפני. כי באמת העולם גדול ומכוער, אבל לפעמים שינוי תודעה אחד והפגנת כוח צרכנית בפינה אחת תפתח שינוי באר הפינות. או סתם תעשה את העולם הרבה פחות מכוער. גם אתה יכול!

 13. תודה, ליטפת לי את האגו, זה נחמד מדי פעם 🙂
  אני מבין בדיוק על מה אתה מדבר –
  יש בעולם הזה יותר כאב ממה שהלב מסוגל להכיל. אין אדם בעולם שמסוגל להסתכל על כל הכאב הזה ולהכיל את כולו.
  אז מדחיקים, נכון.
  כשעברתי לטבעונות, בהתחלה באמת הייתה לי בעיה כזאת, של להתמודד עם כל הכאב הזה שיש בעולם. מדי פעם זה עדיין מציף אותי. אבל היום אני יודע שאני כבר לא חייב להתמודד איתו – אני עשיתי את הבחירה שלי, ואני כבר לא חלק מהכאב הזה. אני חלק מכאבים אחרים, זה נכון, ומדי פעם אני מציץ בהם ומקווה להשתנות יום אחד… לטובה…
  בכל אופן מה שרציתי להגיד זה שלטבעוני יש בכלל משהו אחר להדחיק – את העובדה שכל החברים שלו והמשפחה ואנשים שהוא תפס מהם בעבר – עכשיו הוא מבין איזה מעשה נבלה הם עושים, וכמה שהתירוצים שלהם עלובים, וכמה שזה מקום עלוב להיות בו. זה דבר אחד לא לדעת, ודבר אחר להתחמק מידיעה, אבל ברגע שמגישים לפניך את כל המידע על מגש של כסף ואתה ממשיך להאחז בבורות שלך בכוחות על אנושיים – על בחירה כזאת כבר קשה להגן.

  בכל מקרה, אני אחזור על הצד החיובי –
  כשאתה כבר לא חלק מהרוע, אתה לא חייב להתבונן בו כל-כך, כי הוא לא באחריותך. כך אני קם בבוקר…
  עם זאת, אני מקפיד מדי פעם כן להזכיר לעצמי את מה שקורה סביבי, כי אחרת לא אהיה חלק מהתיקון של העולם. ואם לא אני אז מי?

  קיצר בוא להפגנה יהיה קטעים 🙂
  https://www.facebook.com/events/184676818388659/

 14. אז זהו שלא. עלייה בביקוש משמעותה ירידה במחיר.
  ככל שמוצר יותר נמכר, ככל שיש יותר כסף, ככה התעשייה הופכת ליותר ממוכנת ואכזרית.

 15. כל הטבעונים צמחוניים שבאו להתנצח לא הבינו את הטקסט וספק אם קראו אותו עד סופו.
  ולעניין- אתה צודק במאה אחוז…
  אם אפשר לצתת מסרט אחר-
  בורות היא אושר

 16. היי לך קרמלינג, הדחקה אפשר לרפא בקלות, בוא לקבוצת טבעונים, תראי את מה שאנחנו – שמרחמים על חיות והמראות האלה שורפים אותנו – נאלצים לראות כל יום כי הנושא הזה חשוב לנו וחשוב לנו לקדם אותו, תראה מה שאנחנו רואים כל יום ותירפא.
  תכלס התירוץ של ההדחקה הוא ניסוח אחר ללומר "טעים לי ועל ה–ן שלי, לא רוצה לראות". אז ממש כל הכבוד לך. לא.
  אבל אם אתה לא רוצה להתאכזר לחיות אתה לא צריך לעשות כלום, לא לנהל קמפיינים ולא לשלוח משלחות לאפריקה ולא לגייס את האו"ם, אתה רק צריך לא לאכול אותן. כל כך פשוט, וזה מה שיחסל את הזוועה, אתה מאמין? כי אתה אוכל חיות רק כי הבשר שלהן טעים לך, לא משום סיבה אחרת, ורק בשבילך הן נוסעות במשאיות לקייטנת זוגלובק.
  תוציא את האף מתחת לשמיכה, ובהצלחה. אתה תראה שזה כיף, קרניזם הוא מחלת נפש, אין שם אחר לתופעה הזאת, וכיף להירפא ממנה.

 17. זה קשה, אני מקשיבה למנגינה (גם אני אוהבת את הסרט הזה ואת הקטע הזה במיוחד) וקוראת את המילים שלך ויודע מה, אני מבינה. לגמרי מבינה אותך.
  אני זוכרת את הימים הראשונים, שהתחלתי להיות צמחונית ולאחר מכן טבעונית, זה עולם שלם שאתה מטלטל, וזה העולם שלך. יש יותר מפחיד מזה?!
  אני לא מרגישה יותר מוסרית ממך, אני פשוט יודע שהצלחתי איפה שאתה עוד לא ניסית. שהלכתי עוד צעד איפה שאתה פוחד לפתוח דלת, ואני לא אומרת את זה מהתנשאות, יש לי דמעות בעיניים, בחיי, כי אחרי 30 שנה של אכילת בשר ואכילת הלב שלי על כך, אני מבינה אותך.
  אבל אני מאמינה חזקה בשינוי, וכל התיאוריות שנתת לגבי התעשיה, אולי יש מקום להקשיב לה ואולי היא נכונה, אולי, אבל אם כולם יצאו נגד, לא רק מעטים, הכוח שיש להם, יעבור אלינו, הרוב תמיד קובע.
  אם תוכל, תן לנו יד, כל אחד מאיתנו משנה משהו ולו קטן,
  גרגר חול, אבל אנחנו בונים הר.
  תודה לך על השיתוף, על האמת, על הכנות, על הפתיחות.

  ואם אתה צריך עצה או הכוונה, אני אשמח אם תפנה אליי בכל שאלה/מתכון. http://www.thevlog.co.il

  בהצלחה תומר

 18. בניגוד לעדר ההרביבורים שכתבו מעלי, שכנראה הגיעו לכאן מאיזושהי הפנייה, אני ממש מנוי על הבלוג שלך. כלומר מעניין אותי מה אתה חושב. אז רציתי לתקן קצת את הרושם שנוצר כאילו כולנו חבורה של פוצים.
  הסיבה האמיתית שכל האנשים האלו יכולים להתנשא מעליך היא שזה נורא נורא קל. תחשוב על זה – נניח שאתה לא אוהב עגבניות. ממש לא מסוגל לסבול את הטעם שלהם בשום צורה שהיא. אז אתה מתרגל די בקלות לא להזמין פיצה, או שקשוקה, או לשאול את המלצר עם בסלט יש עגבניות, ובבית יש מספיק אופציות. ואתה לא צריך לחשוב, בכל פעם שאתה עושה את זה, איזה מגעילות העגבניות ואיך לעזאזל יש אנשים שאוכלים אותן. ככה זה עם צמחונות – לא צריך לחשוב כמעט בכלל, זה פשוט להוציא מהתפריט שלך סט מאוד מוגדר של מאכלים, ולקבל על הדרך תחושת עליונות קלה על פני אחרים. טבעונות קצת יותר קשה, אבל אם אתה נמנע משאלות מסובכות – העוגה הזו היא חלבית? בגביע של הסורבה יש ביצים? – שבתכלס לא משנות, כי אם כל האנשים היו מפסיקים לאכול רק מוצרי חלב נטו עדיין לא היה משתלם לגדל פרות – גם טבעונות הופכת לפשוטה יותר.
  בקיצור, בעולם השפע שאנחנו חיים בו, ממש לא מסובך להימנע מכל מיני מאכלים. הרבה יותר קשה, לדוגמא, להימנע ממוצרים שמזהמים את הסביבה או יוצרו בתנאים מנצלים. צמחונות היא הבחירה המוסרית הקלה ביותר.

 19. בלי להתנשא או לפגוע… וואלה אתה אידיוט. לך תדחוף תראש בחרא שאתה מחרבן ותתעלם מאיוולות העולם. בהצלחה עם זה

 20. תומר, אני מציע שאת הפוסט הבא תקדיש לאי-האכלת חתולי רחוב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s